Můj rok s Bullet Journalem - tipy, které se mi osvědčily

Už je to rok a půl, co si vedu Bullet Journal. Za tu dobu se hodně změnil. Mám jiný sešit, některé stránky jsem vypustila, nějaké přidala a během roku ještě pár změn chystám. Ale vezměme to od začátku.

Nějaký čas jsem pokukovala po Traveler's Notebooku. Celý systém je postavený na několika sešitech, které drží v obalu pomocí gumiček. Původně je sice určený na zápisky z cest nebo z dovolené, ale v poslední době nabývá popularity i jako diář, který možná znáte pod názvem Midori.

Český Midori aneb Palin (Martezi.cz)Formát Midori v kůži

Já jsem si založila celkem 3 sešity:

  1. Stránky používané celý rok (roční přehled, důležité kontakty, organizace školního roku atp.)

  2. Aktuální měsíce (jeden sešit mi vyjde cca na 3-4 měsíce)

  3. Projekty (např. organizace služebních cest – nahrazuje mi klasické kolekce)

U stránek, které používám celý rok, se nejvíce změnil roční přehled. Místo klasického čtvercového rozložení jsem se rozhodla pro sloupce. Je to pro mě mnohem přehlednější a také tam mám více místa na poznámky. Ve sloupcích si kromě dnů v týdnu označím také víkendy, svátky a další důležité dny, abych to měla všechno na jednom místě. Pokud Vás nebaví kreslit habit trackery stejně jako mě, můžete si ho udělat i tady v přehledu. A to tak, že si pod měsícem uděláte malý kroužek a k tomu si napíšete například cvičení. Když si v daný den zacvičíte, zakroužkujete si ho a je to.

Tečkované zápisníky pro vaše BuJo (Martezi.cz)Úvodní strana BuJo nemusí být fádní Váš bullet journal v krásném zápisníku (Martezi.cz)Komplexní BuJo tracker pro lepší přehled Plánování do tečkovaného zápisníku (Martezi.cz)Plánuj s Bujo efektivně Tečkovaný zápisník jako správná volba pro bullet journal (Martezi.cz)Formát Midori pro týdenní přehled v BuJo

U jednotlivých měsíců se toho moc nezměnilo. Za titulkou mám vždy deník vděčnosti a za týdenními přehledy soukromé a pracovní úkoly. Nově jsem si tam však přidala plánovač sociálních sítí. Plánuju si tam, kdy na profilu zveřejním příspěvek nebo video a píšu si tam mimo to své nápady na další tvoření. U týdenních přehledů jsem zjistila, že mi nejlépe funguje zaznamenávání úkolu ve stylu „to do listu“, proto se mi nejlépe funguje ve sloupcovém rozložení. Ale nevadí mi ani horizontální rozložení nebo dashboard. Nejhorší je pro mě asymetrické rozdělení dnů nebo takové, kde není jasné ohraničení prostoru. Někdy mi pomůže si hranice namalovat lehce tužkou. Zblízka vidíte, kam si můžete ještě dovolit psát, ale zdálky to není vidět.

Barevné tečkované zápisníky Dingbats (Martezi.cz)Hravě v barvě Ručně vyráběné české zápisníky (Martezi.cz)Tečky hezky česky Náhradní tečkované náplně do kroužkových zápisníků (Martezi.cz)Když potřebuješ flexibilitu Tečkované sešity formátu Midori (Martezi.cz)Náhradní sešit Midori

Takže co jsem za tu dobu, co Bullet Journal mám, zjistila? Že je potřeba zkoušet a nebát se experimentovat. Když něco nevyzkoušíte, nemůžete vědět, jestli Vám to sedne nebo ne. Bullet Journal má nepřeberné množství možností, jak s ním pracovat a je jen na Vás, kterou možnost využijete a jak často jej budete měnit. Můžete mít každý týden jiný nebo mít celý rok stejný. Prostě tak, jak Vám to vyhovuje. Já teď třeba přemýšlím, jestli zůstanu i příští rok u Midori systému nebo přejdu na jiný typ sešitu…ale o tom třeba zase jindy

Autor: Veronika Sudová

Obrázky - archivy: Dingbats*, MEK Design, Black Brick, Veronika Sudová, Martezi.cz

O autorce Veronice Sudové

Veronika - BuJo plánování je jejím koníčkem

(Dwight David Eisenhower: "Plány jsou ničím; plánování vším.")

Veronika Sudová pracuje jako asistentka ředitele v Armádě spásy a organizování je tak nedílnou součástí její profese. Veronika je neúnavnou experimentátorkou v plánování a nové nápady neustále testuje. Zátěžové zkoušky naplánovaných aktivit denně zajišťují její dvě děti, které odhalí každou rezervu ke zlepšení.

O své plánovací počiny se dělí na Instagramu.

Blog

Více prostoru pro cestovatelské vzpomínky

Více prostoru pro cestovatelské vzpomínky

Jak nakládáte s vašimi vzpomínkami, když se vrátíte z dovolené? Ačkoli jsou fotografie skvělým a léty prověřeným způsobem, jak zachytit nejdůležitější okamžiky, často nám přináší jenom povrchový pohled. Co kdybychom vám řekli, že psaní krátkých poznámek do zápisníku může přidat další rozměr k uchování vašich vzpomínek?

Více

Zapomeňte na bezesné noci: Jak vám zápisník pomůže lépe usnout?

Zapomeňte na bezesné noci: Jak vám zápisník pomůže lépe usnout?

Málokdy si uvědomujeme, jak moc nám naše myšlenky mohou bránit v klidném spánku. Mnohdy se nám stává, že se v noci probudíme a naše mysl začne utíkat do kolotoče starostí, plánů a nápadů. Nebo se nám díky tomu nepovede ani usnout. Tento nepřetržitý tok myšlenek může být nejenom náročný na naši psychiku, ale také může narušit kvalitu našeho spánku. Ale co kdybychom vám řekli, že existuje jednoduchý trik, jak se této nepříjemné situaci vyhnout?

Více

Předvánoční úklid - udělejte si místo

Předvánoční úklid - udělejte si místo

Vánoce jsou čas hojnosti, což v dnešní konzumní době platí dvojnásob. S příchodem vánočních svátků nás čeká také příchod věcí do naší domácnosti. Pokud ale materiální statky putují jedním směrem, tedy do naší domácnosti, náš životní prostor se stává přeplněný, zahlcený. Je všeobecně známo, že pořádek a nepřetíkající skříňky zbystřují uvažování a zachovávají zdravého ducha. Proto je vhodné se také s nepotřebnými věcmi občas rozloučit. A kdy jindy než nyní před Vánoci, kdy nezpochybnitelně dojde k zahuštění itineráře domova? Pojďme se spolu podívat na místa ve vaší domácnosti, která by uvolněním místa potřebovala osvěžit.

Více