Seriál o knize Pravidla úspěšné ženy: #1 V čem spočívá tajemství úspěšných dívek

Ani nevím, kdy se mi tato kniha dostala do ruky. Bude to už ale nějaký pátek. Myslím, že její koupě byl výsledek lačného surfování po virtuálních knihkupectvích. Tak jak někdo totiž chodí nakupovat do obchodu oblečení nebo kosmetiku a cílem je samotné okukování oblečení a šminek, já to tak mám s knihami.

A když si zrovna nemůžete skočit do knihkupectví, co si tak skočit aspoň prolistovat knížky online? Asi tak nějak to bylo.

Seriál o knize Pravidla úspěšné ženy

#1 V čem spočívá tajemství úspěšných dívek

Příští díl:

#2 Přestaňte stát v cestě sama sobě

#3 Jak nabrat a udržet tempo

#4 Berte na sebe asymetrická rizika

#5 Najděte sílu rozhodnout se sama

#6 Chybujte s grácií

#7 Vydejte se cestou největšího úsilí

#8 Buďte vždy na správném místě

#9 Dejte si pauzu

#10 Chopte se kontroly nad svými financemi

S ohledem na název a módní vlnu psát každého o byznysu, seberozvoji, jsem od knihy nečekala příliš. Přece jen je na trhu mnoho knih, které obsahují spoustu vaty, včetně velkých písmen a obrovského řádkování.

Kniha je psaná autorkou Karen Finerman (osobně české přechylování na Finermanová nemám moc ráda, protože tuto přechýleninu určitě u této dámy v občance nenajdeme, že…). Kniha nese podtitul Jak získáte v práci i v životě vše, co si přejete. A v podstatě ten návod dává – sumarizuje totiž na životních zkušenostech příklady, co (ne)dělat, aby člověk v životě šel za svými cíly.

Původně jsem chtěla napsat recenzi, ale napsat mnoha slovy, že kniha užitečná a čtivá je, jsem nakonec vyhodnotila jako příliš ploché sdělení. Proto jsem se rozhodla, že spíš zmíním to, co mě skutečně zaujalo.

Kapitola první aneb V čem spočívá tajemství úspěšných dívek

První kapitola má pouhých sedm stránek a je to vlastně takový úvod do knihy. Autorka zmiňuje úspěchy nejen své, ale také svých sourozenců, a také to, jak je vychovávala jejich matka. Úsměvné je vysvětlení tzv. výchovy dle kalvinismu. Ne, není to to, co si myslíte. A v knížce je tento termín jedné domácnosti hezky popsaný, stejně jako úspěchy všech sourozenců (a že to někdo dotáhl i na Oskara…).

Nedatovaný diář Black Brick pro plánování jednotlivých kroků k úspěchu
Jít úspěchu vstříc můžete například s nedatovaným
diářem Black Brick. Naplánujte si svůj úspěch.

 

Hlavními myšlenkami první kapitoly jsou úvahy o úspěšnosti, spokojenosti a penězích. Stručně řečeno, kdo je úspěšný, je také spokojený. Peníze přináší člověku svobodu a je dobré je mít. Karen ve své knize píše „peněz není neomezené množství – jejich množství je omezené a to je omezující“. Nosnou myšlenkou toho všeho je to, že netřeba se stydět za snahu a cíl mít peníze, nicméně je třeba to také sám sobě přiznat.

V životě se ale věci málokdy dějí jen tak. „Štěstí je krásná věc, ale doufat ve štěstí a zázračnou souhru okolností by vám nemělo sloužit jako omluva pro nedostatek vlastní iniciativy. Sama jsem se musela naučit, že na něco čekat není součástí životního plánu.“ Tato část mě v celé první kapitole utkvěla v hlavě nejvíce. Je možné to parafrázovat generacemi prověřeným „každý svého štěstí strůjce“. Prostě vědět, co od života chcete a něco pro to dělat, je naprostý základ posunu v životě správným směrem.

Autor: Martina Ježova

Zdroj: FINERMANOVÁ, Karen. Pravidla úspěšné ženy: Jak získáte v práci i v životě vše, co si přejete. Brno: BizBooks, 2014. ISBN 978-80-265-0219-7.

Blog

Více prostoru pro cestovatelské vzpomínky

Více prostoru pro cestovatelské vzpomínky

Jak nakládáte s vašimi vzpomínkami, když se vrátíte z dovolené? Ačkoli jsou fotografie skvělým a léty prověřeným způsobem, jak zachytit nejdůležitější okamžiky, často nám přináší jenom povrchový pohled. Co kdybychom vám řekli, že psaní krátkých poznámek do zápisníku může přidat další rozměr k uchování vašich vzpomínek?

Více

Zapomeňte na bezesné noci: Jak vám zápisník pomůže lépe usnout?

Zapomeňte na bezesné noci: Jak vám zápisník pomůže lépe usnout?

Málokdy si uvědomujeme, jak moc nám naše myšlenky mohou bránit v klidném spánku. Mnohdy se nám stává, že se v noci probudíme a naše mysl začne utíkat do kolotoče starostí, plánů a nápadů. Nebo se nám díky tomu nepovede ani usnout. Tento nepřetržitý tok myšlenek může být nejenom náročný na naši psychiku, ale také může narušit kvalitu našeho spánku. Ale co kdybychom vám řekli, že existuje jednoduchý trik, jak se této nepříjemné situaci vyhnout?

Více

Předvánoční úklid - udělejte si místo

Předvánoční úklid - udělejte si místo

Vánoce jsou čas hojnosti, což v dnešní konzumní době platí dvojnásob. S příchodem vánočních svátků nás čeká také příchod věcí do naší domácnosti. Pokud ale materiální statky putují jedním směrem, tedy do naší domácnosti, náš životní prostor se stává přeplněný, zahlcený. Je všeobecně známo, že pořádek a nepřetíkající skříňky zbystřují uvažování a zachovávají zdravého ducha. Proto je vhodné se také s nepotřebnými věcmi občas rozloučit. A kdy jindy než nyní před Vánoci, kdy nezpochybnitelně dojde k zahuštění itineráře domova? Pojďme se spolu podívat na místa ve vaší domácnosti, která by uvolněním místa potřebovala osvěžit.

Více